2017 Results

Results from Oceania Continental Tournaments 2017:

CASA DEL SOLE Noumea International 9-12 February

VICTOR Oceania Junior Championships 13-15 February

VICTOR Oceania Championships 13-15 February

VICTOR Oceania Junior Mixed Team Championships 16-18 February

CROWN GROUP Australian Open 20-25 June

SKYCITY New Zealand Open 1-6 August

TUI MEDICAL Waikato International 9-12 August

LI-NING Australian Junior International 31-3 September

LI-NING Sydney International 7-10 September


2016 Results

Results from Oceania Continental Tournaments 2016:

Oceania Mixed Team Championships 16-18 February

Oceania Men’s and Women’s Team Championships 19-20 February

MAURICE’S POOLS AND SPAS Waikato International 17-20 March

SKYCITY New Zealand Open 22-27 March

Tahiti Phone International Challenge 21-24 April

Oceania Individual Championships 26-28 April

Xiamenair Australian Open 7-12 June

LI-NING Sydney International 14-17 September

LI-NING Australian Junior International 23-25 September


2015 Results

Results from Oceania Continental Tournaments 2015:

OCEANIA CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL WINNERS

Year Held At Mens Singles  Womens Singles Mens Doubles Womens Doubles Mixed Doubles
2010 Invercargill, NZ Boris Ma (AUS) Tara Pilven (AUS)

Boris Ma (AUS)

Ashwant Gobinathan (AUS)

Mary O’Connor (NZ)

Madeleine Stapleton (NZ)

Luke Charlesworth (NZ)

Mary O’Connor (NZ)

2011 Suva, Fiji Sawan Serasinghe (AUS) Tara Pilven (AUS)

Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

Victoria Cheng (NZ)

Mary O’Connor (NZ)

Maika Phillips (NZ)

Mary O’Connor (NZ)

2013 Tahiti Daniel Guda (AUS) Joy Lai (AUS)

Dylan Soedjasa (NZ)

Daniel Lee (NZ)

Kaitlyn McLeod (NZ)

Rayna Phillips (NZ)

Anthony Joe (AUS)

Joy Lai (AUS)

2015 North Harbour, NZ Oscar Guo (NZ) Alice Wu (AUS)

Nicco Tagle (NZ)

Daxxon Vong (NZ)

Lee Yen Khoo (AUS)

Alice Wu (AUS)

Huaidong Tang (AUS)

Lee Yen Khoo (AUS)

2017 New Caledonia Oscar Guo (NZ) Sally Fu (NZ)

Oscar Guo (NZ)

Dacmen Vong (NZ)

Sally Fu (NZ)

Tamara Otene (NZ)

Edward Lau (NZ)

Christine Zhang (NZ)

OCEANIA MIXED TEAM CHAMPIONSHIPS – ROBSON SHIELD

Year Held At 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th Sportsmanship Trophy
1999 Brisbane, AUS Australia New Zealand New Caledonia Fiji  Samoa        
2002 Suva, Fiji Australia New Zealand Fiji New Caledonia  Samoa        
2004 Waitakere, NZ New Zealand Australia New Caledonia Samoa          
2006 North Harbour, NZ  New Zealand  Australia  Fiji  New Caledonia Samoa
 2008 New Caledonia  New Zealand  Australia  New Caledonia  
 2010 Invercargill, NZ  Australia  New Zealand  Fiji  New Caledonia Tahiti
 2012 Ballarat, AUS  Australia  New Zealand 1  New Zealand 2  New Caledonia 2 New Caledonia 1
 2014 Ballarat, AUS  Australia  New Zealand  New Caledonia  Tahiti 1 Tahiti 2 Nauru Tonga Kiribati Lauti Na’aniumotu (TON)
 2016 North Harbour, NZ  Australia  New Zealand  Tahiti  New Caledonia Tonga Guam Michelle Kremper (GUA)

OCEANIA SENIOR CHAMPIONSHIPS

Year Held At Mens Singles Womens Singles Mens Doubles Womens Doubles Mixed Doubles
1997 North Harbour, NZ Nick Hall (NZ) Li Feng (NZ)

David Bamford (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhona Robertson (NZ)

Li Feng (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Tammy Jenkins (NZ)

1999 Brisbane, AUS Rio Suryana (AUS) Lenny Permana (AUS)

David Bamford (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhonda Cator (AUS)

Amanda Hardy (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhonda Cator (AUS)

2002 Suva, Fiji Geoff Bellingham (NZ) Lenny Permana (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Murray Hocking (AUS)

Rhona Robertson (NZ)

Tammy Jenkins (NZ)

 Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

2004 Waitakere, NZ Lenny Tjoe (AUS) Lenny Permana (AUS)

John Gordon (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

Nicole Gordon (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

 2006 North Harbour, NZ Geoff Bellingham (NZ) Rachel Hindley (NZ)

 Craig Cooper (NZ)

Geoff Bellingham (NZ)

 Sara Runesten-Petersen (NZ)

Nicole Gordon (NZ)

 Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

 2008 Noumea, NC John Moody (NZ) Michelle Chan (NZ)

 Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Michelle Chan (NZ)

Rachel Hindley (NZ)

Henry Tam (NZ)

Donna Cranston (NZ)

 2010 Invercargill, NZ Joe Wu (NZ) Chia Chi Huang (AUS)

Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Leanne Choo (AUS)

Kate Wilson-Smith (AUS)

 Glenn Warfe (AUS)

Kate Wilson-Smith (AUS)

 2012 Ballarat, AUS James Eunson (NZ) Michelle Chan (NZ)

 Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Leanne Choo (AUS)

Renuga Veeran (AUS)

Raymond Tam (AUS)

Eugenie Tanaka (AUS)

 2014 Ballarat, AUS Jeff Tho (AUS) Verdet Kessler (AUS)

Raymond Tam (AUS)

Glenn Warfe (AUS)

Jacqueline Guan (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

Oliver Leydon-Davis (NZ)

Susannah Leydon-Davis (NZ)

 2015  North Harbour, NZ  Daniel Guda (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

 Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Leanne Choo (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

 Robin Middleton (AUS)

Leanne Choo (AUS)

 2016  Papeete, Tahiti  Ashwant Gobinathan (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Tiffany Ho (AUS)

Jennifer Tam (AUS)

Robin Middleton (AUS)

Leanne Choo (AUS)

 2017  Noumea, NC  Pit Seng Low (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

 Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Setyana Mapasa (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

 Sawan Serasinghe (AUS)

Setyana Mapasa (AUS)

OCEANIA SENIOR MENS TEAM CHAMPIONSHIPS – NIGEL SKELT SHIELD

 Year  Held At  1st  2nd 3rd  4th  5th 
 2016 North Harbour, NZ  New Zealand Australia  Tahiti  New Caledonia  

OCEANIA SENIOR WOMENS TEAM CHAMPIONSHIPS GERALDINE BROWN SHIELD

 Year  Held At  1st  2nd 3rd  4th  5th 
 2016 North Harbour, NZ  Australia New Zealand  New Caledonia  Tahiti  Guam

OCEANIA JUNIOR MIXED TEAM CHAMPIONSHIPS – ROY WARD SHIELD

 Year Held At   1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Sportsmanship Trophy
 2011  Suva, Fiji  New Zealand 1  Australia 1  New Zealand 2 Tahiti  Fiji    Hu Wen Chew (AUS)
 2013  Tahiti  Australia  New Zealand  Tahiti 1 Tahiti 2      Antoine Beaubois (PYF)
 2015  North Harbour, NZ  Australia  New Zealand – Black  New Zealand – White  Tahiti Tonga    Coralie Bouttin (PYF)
 2017  New Caledonia  New Zealand Australia Tahiti New Caledonia 1 Fiji New Caledonia 2 Gwenaelle Tamole (NC)